Drewno konstrukcyjne C24

Filtracja

Jeśli chodzi o drewno budowlane i konstrukcyjne na rynku dominują produkty oznaczone klasą wytrzymałości C14 i C24. Te klasy charakteryzują się odpowiednimi parametrami wytrzymałościowymi, co sprawia, że często wykorzystuje się je do tworzenia najróżniejszych konstrukcji. Jeśli szukasz najwyższej jakości drewna budowlanego C24 koniecznie sprawdź naszą ofertę. 

Czym jest drewno konstrukcyjne klasy C24?

Drewno konstrukcyjne C24 to wysokiej jakości drewno świerkowe (lub z innego drzewa iglastego) o wysokim stopniu wytrzymałości. Kluczową cechą tego produktu jest fakt, że jest drewnem litym niełączonym mikrowczepami, co sprawia, że pojedynczy odcinek osiąga maksymalnie 6 metrów długości. 

Podczas produkcji drewno konstrukcyjne C24 jest poddawane procesom suszenia w specjalnych komorach, strugania czterostronnego, zaokrąglania kantów i skrupulatnej kontroli jakości.

Różnice między klasą C14, C24, C30

Klasy wytrzymałościowe drewna konstrukcyjnego mają istotne znaczenie przy wyborze materiału do budowy. Drewno klasy C24 charakteryzuje się wytrzymałością na zginanie wynoszącą 24 MPa na mm2. To oznacza, że każdy centymetr kwadratowy tego drewna wytrzyma obciążenie prawie 250 kilogramów. Taka wytrzymałość sprawia, że drewno C24 doskonale nadaje się do konstrukcji nośnych. W porównaniu do tego drewna klasa C14 charakteryzuje się gorszymi właściwościami.

Zalety drewna C24

Drewno konstrukcyjne C24 w formie belek lub desek oferuje szereg korzyści dla konstruktora. Przede wszystkim jest cenione za:

  • Dużą wytrzymałość
  • Stabilność wymiarową
  • Estetyczny wygląd
  • Niską wagę
  • Spełnianie norm budowlanych

Drewno to po przejściu rygorystycznej kontroli jakości otrzymuje certyfikat CE, potwierdzający jego wysoką jakość.

Jakie gatunki drewna wykorzystuje się do produkcji litego drewna C24?

W Drewpłyt korzystamy z drewna sosnowego, świerku czy modrzewia, poddawanych wielu procesom technologicznym. Dzięki tym procesom otrzymujemy gładki, strugany i fazowany produkt, gotowy do zastosowania w różnych konstrukcjach. 

To, że do produkcji belek konstrukcyjnych C24 wykorzystuje się drewno iglaste, oznacza również sama jego nazwa. Użyta litera C przed liczbą oznacza rodzaj drewna – w tym przypadku drewno iglaste. Odwrotnie gdy przed liczbą pojawi się litera D, oznacza ona drewno liściaste. 

Gdzie stosuje się drewno konstrukcyjne C24?

Drewno C24 znakomicie sprawdza się w wielu wymiarach budownictwa. Przede wszystkim korzysta się z niego, tworząc:

  • Konstrukcje dachowe
  • Konstrukcje ścian
  • Domy szkieletowe
  • Montaż antresoli i pergoli
  • Legarowanie tarasu
  • Konstrukcje wiat i zadaszeń

Wilgotność a jakość drewna konstrukcyjnego 

Wilgotność drewna konstrukcyjnego to istotny parametr wpływający na jego właściwości. Drewpłyt oferuje drewno C24 o wilgotności wynoszącej 16% do 18%, co sprawia, że konstrukcje z jego użyciem są odporne na problemy z odkształcaniem, pleśnią czy grzybami. Dodatkowo drewno suche można poddać impregnowaniu (co również realizujemy w naszej firmie), które chroni je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. 

Oczywiście należy pamiętać, że parametr C24 oznacza jedynie wytrzymałość drewna dlatego można spotkać zarówno mokre jak i suche drewno C24. 

Drewno konstrukcyjne w klasie C24 od Drewpłyt

Nasze drewno konstrukcyjne C24 spełnia najwyższe standardy jakości, co potwierdza certyfikat CE. Dostarczamy drewno gotowe do zastosowania w różnorodnych projektach budowlanych, gwarantując nie tylko solidność konstrukcji, ale także estetyczny wygląd. 

Wybierz drewno konstrukcyjne C24 od Drewpłyt. To Twoja gwarancja trwałości i bezpieczeństwa. Szukasz solidnego drewna budowlanego? W naszym składzie oferujemy różnorodne rodzaje takie jak łaty, kontrłaty oraz krokwie.

Brak produktów w koszyku.

Pytanie do produktu:
Nazwa produktu